Impreza ma bardzo bogatą tradycję. Rozgrywana jest od 1989 roku, a udział w niej biorą zawsze najmłodsze roczniki w szkole. Celem turnieju jest uczczenie kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości, a także propagowanie aktywnego spędzania czasu wolnego.

W tym roku wystartowały cztery drużyny: Iad, Ib, Ic, Ie, złożone z dziewcząt i chłopców, które zagrały ze sobą systemem każdy z każdym 2 x 10 minut.

W meczu decydującym o zwycięstwie w turnieju spotkały się klasy I c i I e. - Był to dramatyczny mecz, w którym nie brakowało walki, niesamowitych zwrotów akcji, a do jego rozstrzygnięcia potrzebne były dwie dogrywki, w których minimalnie lepsza okazała się klasa I e - relacjonuje Dariusz Sikora z I LO.

Najlepszym strzelcem turnieju okazali się Daniel Głowacki - 55, Aleksander Łyczkowski - 50 i Kacper Buszkiewicz - 46 punktów. Turniej z okazji Święta Niepodległości zorganizowali nauczyciele wychowania fizycznego, natomiast mecze sędziowali uczniowie ze starszych klas. Puchar za pierwsze miejsce wręczył dyrektor Rafał Łaszkiewicz. [I]