W latach 60-tych inowrocławskie uzdrowisko słynęło z geriatrii. Z czasem jednak oddział ukierunkowany na specjalistyczne leczenie chorób wynikających z procesu starzenia się przestał funkcjonować.

Tadeusz Chęsy, w którego gestii znajduje się obecnie Spółka „Solanki” Uzdrowisko Inowrocław chce tę sytuację zmienić. To z jego inicjatywy prof. Kornelia Kędziora-Kornatowska, kierownik Katedry i Kliniki Geriatrii Collegium Medicum UMK w Toruniu oraz prof. dr hab. Irena Ponikowska, kierownik Katedry i Zakładu Balneologii i Medycyny Fizykalnej Collegium Medicum UMK w Toruniu utworzyły uzdrowiskowy program geriatryczny trwający w sanatorium 21 dni. Jest on przeznaczony dla osób od 60 roku życia.

– Celem naszego programu jest kompleksowa opieka zdrowotna obejmująca dokładne badanie chorego, ocenę stanu zdrowia i stanu zaawansowania chorób, a następnie ustalenie leczenia farmakologicznego, dietetycznego i aktywności fizycznej – wyjaśnia prof. dr hab. Irena Ponikowska.

W jego ramach seniorzy będą korzystać m.in. z zabiegów zleconych przez lekarza, hydroterapii lub masaży, fizykoterapii. Zapewnione mają również codzienne wizyty lekarskie i konsultacje u pani prof. K. Kornatowskiej. Udział w programie geriatrycznym, to także terapia zajęciowa lub wizyty u psychologa.

Planowane jest też nauczenie chorego sposobu monitorowania stanu zdrowia oraz zmniejszenie dolegliwości wynikających z obecności chorób przewlekłych. Realizacja zaleceń zdrowotnych w ramach nowego programu geriatrycznego "Solanki" Uzdrowisko Inowrocław pozwoli na zapobieganie rozwoju chorób przewlekłych i utrzymanie przez długie lata sprawności fizycznej i psychicznej. [MP]