WORD prawdopodobnie wiosną
9  stycznia 2014, 19:33

Inowrocławianie, którzy chcą zdawać egzamin na prawo jazdy na miejscu muszą poczekać jeszcze kilka miesięcy. Choć dyrektor WORD-u wykazuje pełną gotowość do otwarcia filii, to na przeszkodzie stoją jeszcze sprawy związane z przygotowaniem dróg na przyjazd egzaminacyjnych "eLek".

r  e  k  l  a  m  a


Sejmik województwa dał zielone światło dla powstania w Inowrocławiu oddziału Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego już niemal pół roku temu.

- Sprawa jest dość skomplikowana, bo nie wyglądało to w takich różowych barwach, jak nam się do tej pory wydawało, że załatwimy to jednym dokumentem, jedną uchwałą intencyjną. Przepisy nakładają wiele różnych obowiązków, które muszą być spełnione - wskazuje Dariusz Kurzawa, wicemarszałek województwa.

Inowrocław nie był przygotowany infrastrukturalnie do przeprowadzania egzaminów praktycznych. Przyszli kandydaci na kierowców muszą pokazać egzaminatorowi, że potrafią nie tylko prawidłowo zaparkować auto, czy jeździć zgodnie z przepisami, ale także wykazać umiejętności jazdy na drogach o podwyższonej prędkości. A takich w naszym mieście dotąd brakowało.

Kilka tygodni temu podwyższono prędkość do 60 km/h na kilkusetmetrowym odcinku ulicy Pileckiego, ale brakuje jeszcze drogi dwujezdniowej o takich parametrach. W przyszłym tygodniu ma zebrać się komisja bezpieczeństwa ruchu drogowego na ulicy Górniczej, dyrektor WORD wspomniał też o możliwości podwyższenia prędkości na fragmencie ulicy Poznańskiej. Zadeklarował też, że jego instytucja może współfinansować, zarówno teraz, jak i w przyszłości, zakup ewentualnych barier czy innych elementów niezbędnych dla zapewnienia bezpieczeństwa na drogach.

- Dobrze byłoby jak najszybciej rozwiązać te kwestie, oczywiście przy zachowaniu wszystkich względów bezpieczeństwa. Trzeba zatem zgodnej, wspólnej rozmowy. A widzimy że jest dobra wola, tak z naszej strony, jak i ze starostwa, o pozytywnym zaangażowaniu miasta nie musimy mówić, bo ze strony prezydenta czujemy olbrzymią wolę współpracy i pomocy w organizacji tej filii - mówi Dariusz Kurzawa. Już wkrótce Urząd Marszałkowski ma zainicjować w tym celu spotkanie z udziałem wszystkich zarządców dróg.

Gdy uda się spełnić warunki związane z infrastrukturą w mieście, zaplecze ośrodka WORD sprawdzi specjalna komisja. - Sprawdzimy plac manewrowy, wszystkie jego parametry oraz warunki techniczne i socjalne w miejscu, gdzie prowadzone są egzaminy teoretyczne. Taka kontrola może się odbyć nawet w ciągu jednego dnia - zapewnia Janusz Czajkowski, dyrektor Departamentu Infrastruktury Drogowej Urzędu Marszałkowskiego.

Inowrocławska filia WORD-u ma funkcjonować obok stadionu Goplanii przy ulicy Orłowskiej. Teorię kursanci będą zdawać w budynku po siedzibie Naczelnej Organizacji Technicznej, a praktykę rozpoczną na placu tuż obok.

- Filię, po małym remoncie, mogę otworzyć w ciągu miesiąca. My jesteśmy gotowi. Muszę to podkreślić, że jest tu przychylność Urzędu Marszałkowskiego. Prawdopodobnie będzie to pierwszy taki oddział w Polsce i chyba jedyny - mówi Tadeusz Kondrusiewicz. Zdradził, że pod kątem siedziby dla tej placówki analizowano jeszcze trzy miejsca - teren PKS-u, PZM oraz mleczarni przy ul. Nowej. - Miejsce przy Orłowskiej zaakceptowaliśmy w stu procentach, jest pełna dostępność do placów manewrowych - dodaje dyrektor WORD w Bydgoszczy.

Jak się dowiadujemy, na początek do dyspozycji inowrocławskiego ośrodka będą cztery auta egzaminacyjne. Nissany micra przyjadą do nas z Bydgoszczy, podobnie jak część pracowników, która szkolić będzie też nowe kadry. Dyrektor Kondrusiewicz dementuje jednocześnie prasowe doniesienia, że znane jest już nazwisko dyrektora filii WORD. - Nie będzie tu takiego stanowiska. Pan Jarosław Kopeć został powołany do pewnych zadań, które oczywiście świetnie wykonuje - ucina krótko Kondrusiewicz.

Wicemarszałek Kurzawa z - jak to określił - ostrożnym optymizmem mówi o końcu pierwszego lub drugim kwartale roku, jako realnym terminie otwarcia inowrocławskiego oddziału WORD. [MP]


       

 Zobacz także:
"Rządzący podkradają pomysły opozycji"

Brejza: jesteście słabą opozycją

Dyrektor szpitala czuje się niewinny i pomówiony

 Wasze komentarze
2014-01-29 09:43:16 | zgłoś do moderacji

A co na froncie ?

2014-01-12 11:38:55 | zgłoś do moderacji

jedyna pociecha że jak ludzie się rzucą na te cztery auta egzaminacyjne to terminy zdawania będą po roku, abo i dłużej i tak większość poleci do bydzi :D

2014-01-12 11:09:42 | zgłoś do moderacji

No i tym sposobem rozjaśnione, wyjaśnione, zobrazowane, itd. zostało co można (nie) zrobić na Poznań skiej (fragmencie ?).
I o to chodzilo.
http://www.youtube.com/watch?v=JmjpWTUTxOo

2014-01-12 00:00:59 | zgłoś do moderacji

zastanwiams ie tylko po co u nas word skoro zdac prawko winie jest lajt akle pojedzmy sb do bydgoszcy po egzaminie w inowroclawiu gwarantuje ze zostawimy samochod na parkingu przy c.h makro i dalej jedynie mzk u nas nie ma skrzyzwan wiekszych niz 3pasy ruchu na kazdej osi jezdni najpierw niech wyremontuja uklice pozbeda sie stanowiacych zagrozenie kamienic przeznaczonych do rozbniorki od 3lat potem biora sie za otwarcie szkoly jazdy

2014-01-11 20:54:12 | zgłoś do moderacji

Czyli nikt z Inowrocławia nie będzie zatrudniony w WORDzie, nawet słynny Pan Jarosław Kopeć?! Cztery "elki" to za mało na Inowrocław. Egzaminy będę chcieli w Inowrocławiu zdawać osoby z powiatu mogileńskiego i ci co zdawali dotychczas we Włocławku. Może Pan Poseł Krzysztof Brejza pomoże, on zawsze pomaga... "wszystkim".

2014-01-11 18:30:20 | zgłoś do moderacji

Zęby dojechać do WORD-a niech miasto posprząta ul. Orłowską bo już nie jest powiatowa. Wstyd jechać Orłowską. Może przebiegałaby przez Solanki to by ją posprzątano.

2014-01-11 17:32:42 | zgłoś do moderacji

...@P I O T R - ale bariery są na pasie oddzielającym a nie na podwójnej ciągłaj :)...

2014-01-11 17:22:49 | zgłoś do moderacji

...może zrobią tak jak ci artyści:)...

http://img24.imageshack.us/img24/9898/slupkia.jpg

2014-01-11 16:25:40 | zgłoś do moderacji

Droga dwujezdniowa może być rozdzielona także barierami ochronnymi.
Oczywiście Poznańska musiałaby być mocno przebudowana, bo jest za wąska na takie rozwiązanie.

2014-01-11 16:01:13 | zgłoś do moderacji

...musiałby przeorać środek Poznańskiej i trawe posadzić :)...

zaloguj się lub jeśli nie masz konta zarejestruj się aby dodać komentarz.
Portal internetowy Ino-online.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść prezentowanych opinii. Użytkownik dokonujący wpisu na łamach portalu, może ponieść za jego treść odpowiedzialność cywilną bądź karną. Komentarze naruszające dobre obyczaje i niezwiązane z tematem mogą być usuwane bez ostrzeżenia.
ďťż
      redakcja   |   reklama   |   nasz portal