Punktualnie o godz. 17.00 w Inowrocławiu zawyły syreny. Modlitwę za poległych powstańców poprowadził ks. prałat Leszek Kaczmarek. Podczas rocznicowych obchodów obecna była m.in. ppor. Barbara Sosińska ps. Nina, żołnierz zgrupowania "Parasol" oddziału specjalnego Komendy Głównej AK Szarych Szeregów.

Po apelu poległych i oddaniu salw honorowych przedstawiciele władz miasta, powiatu, wojska i innych organizacji, a także kombatanci, harcerze i mieszkańcy Inowrocławia złożyli wiązanki kwiaty pod obeliskiem i zapalili znicze.

Co najmniej kilkunastu inowrocławian walczyło z bronią w ręku w Powstaniu Warszawskim. Inni pełnili służbę cywilną, a dr Stanisław Wachowiak - mający dawne bliskie związki z naszym miastem (prezes Banku Ludowego i pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej po odzyskaniu niepodległości) - był współpracownikiem gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Negocjował m.in. warunki cywilnej kapitulacji Warszawy i wyjścia z miasta jej mieszkańców. Do stolicy przedostali się głównie inowrocławianie z kręgów inteligencji i młodzieży studenckiej. [I]