Wacław Szewieliński urodził się 1 grudnia 1920 r. W 1942 r. w placówce ZWZ-AK w Miadziole złożył przysięgę żołnierską. Pierwsze doświadczenia wojskowe zdobywał w oddziale leśnym porucznika Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", do którego wstąpił w czerwcu 1943 r. Razem z oddziałem "Kmicica" brał udział w licznych akcjach bojowych skierowanych przeciwko nazistowskiemu okupantowi.. We wrześniu 1943 r. uciekł z brygady im. Bartosza Głowackiego, do której został przymusowo skierowany po rozbrojeniu jego oddziału przez partyzantów sowieckich. Po ucieczce zgłosił się do powstającego oddziału Armii Krajowej rotmistrza Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i otrzymał przydział do 3. plutonu. Pełnił funkcję łącznika-wywiadowcy.

  Następnie powołany został do 3. szwadronu Antoniego Rymszy "Maksa". Po wyzwoleniu służąc w WP zdezerterował. Podejrzany przez PUBP Inowrocław o utrzymywanie kontaktów z członkami AK mjr "Łupaszki" oraz udzielanie im pomocy, został tymczasowo aresztowany i 10.05.1946 osadzony w więzieniu karno-śledczym w Inowrocławiu. Występował pod pseud. "Zawisza".

  Jako były żołnierz Armii Krajowej nie uniknął represji w okresie komunistycznym. Był wielokrotnie aresztowany, niesprawiedliwie posądzany o różne przewinienia. Blokowano mu możliwość jakiegokolwiek awansu, zmuszano do zmian miejsca pracy.

  Przyszedł czas, aby pokazać mieszkańcom naszego miasta, że ma swoich bohaterów. Bohaterów, o których się pamięta. Bohaterów, którzy powinni być wzorem dla mieszkańców. Czas przypomnieć, że to Żołnierze wyklęci stawiali opór sowietyzacji Polski, toczyli walki ze służbami bezpieczeństwa ZSRR . To między innymi Żołnierzom Wyklętym zawdzięczamy niepodległą Polskę. Mamy obowiązek pamiętać o ich czynach.  

W wolnej Polsce Wacław Szewieliński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, awansował do stopnia kapitana Wojska Polskiego, został wyróżniony medalem  "Pro memoria".

W najbliższych dniach Inowrocławski Klub Dyskusyjny złoży wniosek o przyznanie tytuł Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia Wacławowi Szewielińskiemu.  Sam zainteresowany wyraził już zgodę. [MP]