Rocznica cały czas budzi kontrowersje, bo dla jednych jest ona równoznaczna z wyzwoleniem naszego miasta, inni mówią wprost o zmianie okupanta.

- Często dochodzi do zimnych kalkulacji czynionych przez polityków i zwykłych politykierów. Dla jednych i drugich zakończenie II wojny światowej, spod jarzma hitleryzmu i każda kolejna rocznica jest okazją do układania własnych koncepcji politycznych. Dla doraźnych celów gotowi są zaprezentować najrozmaitsze stanowiska, opinie i sądy. A fakty były brutalne. W czasie hitlerowskiej okupacji następowała totalna germanizacja miasta i jego mieszkańców. Niszczono polskie pomniki, szkoły, nastąpiły masowe aresztowania i deportacje do obozów koncentracyjnych, drastycznie ograniczano dostęp wiernych do kościołów - mówił dziś pod pomnikiem wicestarosta Włodzimierz Figas, przewodniczący SLD w powiecie.

Mieszkańcy Inowrocławia, a wśród nich głównie działacze lewicy upamiętnili dziś rocznicę uroczystym wiecem pod pomnikiem na Skwerze Obrońców Inowrocławia. Obecny był także m.in. Tadeusz Chęsy, nowy prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Inowrocławia.

Jeden z działaczy Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście, Jacek Tarczewski ponowił apel do członków SLD o nieświętowanie tej rocznicy. - Jaką satysfakcję daje Państwu składanie kwiatów i zapalanie zniczy przy pomniku okupanta, w sytuacji gdy krewni ofiar Imperium Zła, nie mogą tego uczynić na mogiłach swoich bliskich, bo nie znają miejsca ich pochówku? - apelował powiatowy radny PiS.

Z kolei Inowrocławski Klub Dyskusyjny krytykuje Urząd Miasta za to, że w kwaterze żołnierskiej na cmentarzu parafii św. Mikołaja oraz na grobach poległych żołnierzy Armii Czerwonej w Mątwach zapalane są co roku znicze.

- Czy 21 stycznia powinniśmy obchodzić rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do Inowrocławia? Kiedy robią to członkowie i sympatycy SLD to nie dziwi, każda partia ma swoją ideologię i swoje przekonania. Kiedy jednak w uroczystości włącza się Urząd Miejski oraz Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa to naszym zdaniem nie można przejść obojętnie - czytamy w oświadczeniu. [IO]