W październiku ubiegłego roku Fundacja Ekspert-Kujawy wraz z Wyższą Szkołą Pedagogiczno-Techniczną z Konina powołała do życia Uniwersytet III Wieku. Zgodnie ze swym założeniem, ma on być miejscem spotkań dla seniorów z pasją.

Oferta organizacji od samego początku była niezwykle szeroka, obejmując wiele form wsparcia. Do chwili obecnej do UTW przystąpiło około 150 seniorów, dla których zrealizowano osiem wykładów ogólnorozwojowych z wielu dziedzin nauki, m.in. z socjologii, psychologii, fizyki oraz historii. Do końca roku akademickiego przewidziano jeszcze kilkanaście wykładów, m. in z zakresu prawa, genetyki, informatyki i promocji zdrowia. Uniwersytet III Wieku nie ograniczył się jednak tylko do realizacji zajęć dydaktycznych. Nie miej ważnym celem UTW jest bowiem sama integracja grupy społecznej seniorów.

– Przy przekształcaniu naszej Akademii Seniora, która zresztą funkcjonowała z powodzeniem przez siedem lat, w Uniwersytet III Wieku, zależało nam, aby nasz UTW nie był tylko instytucją i pomieszczeniami. Zależało nam, żeby powstała społeczność złożona z ludzi z pasją. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że nam się to udało - mówi Jolanta Woźnica, dyrektor Fundacji Ekspert-Kujawy.

- Nasi seniorzy każdego dnia pokazują, że są pełni pasji i chęci do działania, biorąc udział w sekcjach fakultatywnych, w tym: komputerowej, językowej, psycho-społecznej, rękodzielniczej, kulturalno-historycznej, rozwijającej pamięć, kulinarnej, kreowania wizerunku, gimnastycznej czy tanecznej. Co ważne, seniorzy dowodzą również, jak ważna dla nich jest integracja, biorąc udział w zabawach tanecznych, koncertach i spotkaniach okolicznościowych. To z ich inicjatywy powstał uniwersytecki Klub Seniora, w ramach którego seniorzy spotykają się by słuchać muzyki, czytać wspólnie poezję, przygotowywać spektakle teatralno-kabaretowe, albo po prostu porozmawiać przy dobrej kawie. A to wszystko w rodzinnej atmosferze, o co dbam osobiście - dodaje Dorota Rąblewska, kierownik UTW.

Seniorzy korzystają z możliwości wspólnych wyjazdów do kina, opery, a także wyjazdów turystyczno-integracyjnych. Póki co UTW zorganizował dla swoich słuchaczy dwa wyjścia do kina i trzy wyjazdy do Opery. W marcu na seniorów czeka kolejny wyjazd do opery. Poza tym UTW rusza w Polskę – w marcu zaplanowano siedmiodniowy wyjazd do Karpacza, w maju dwudniowy wyjazd do Chomiąży Szlacheckiej, a we wrześniu dziesięciodniowy wyjazd do Zakopanego.

A jak wyglądają dalsze plany UTW?

- Zamierzamy nie tylko rozwijać nasz inowrocławski UTW. Pragniemy otworzyć dwie filie: w Dąbrowie Biskupiej oraz w Żninie. Piszemy również wiele projektów, dzięki którym moglibyśmy pozyskać dotacje na jeszcze ciekawsze działania na rzecz seniorów. Czas zweryfikuje nasze zamierzenia, ale jesteśmy dobrej myśli – mówi Jolanta Woźnica.

- Widząc, że na każdym z wykładów utrzymuje się frekwencja bliska 70 osób, obserwując zaangażowanie i pasję seniorów, a także ich wdzięczność za to, że mogą spędzić produktywnie czas, czujemy się tym bardziej zmotywowani do działania i z pewnością będziemy dokładać wszelkich starań, żeby czuli się u nas jak w domu - dodaje Dorota Rąblewska.

Uniwersytet III Wieku Fundacji Ekspert-Kujawy przy Wyższej Szkole Pedagogiczno-Technicznej w Koninie cały czas zachęca seniorów do wstąpienia w szeregi słuchaczy. Informacje można pozyskać w jego siedzibie przy ul. Dworcowej 65, tel. nr 516 213 408, bądź ze strony internetowej: www.utw.ekspert-kujawy.pl. [IO]