- Wczorajszy dzień w komendzie został przygotowany tak, by przedstawić młodzieży szeroki wachlarz działań, którymi zajmuje się policja. Emocje zaciekawienia narastały u młodzieży z każdą chwilą - relacjonuje st. asp. Izabella Drobniecka.

Wizyta rozpoczęła się spotkaniem z naczelnik wydziału ogólnego podinsp. Bożeną Buczkowską oraz pracownikami zespołu kadr i szkolenia: Joanną Wienconek i Krystianem Dąbrowskim. Uczniowie poznali m.in. zasady hierarchizacji, rekrutacji do służby i naborze na stanowiska cywilne oraz prowadzonym remoncie i modernizacji komendy.



Następnie młodzież czekała niespodzianka przygotowana przez dwóch przewodników wydziału patrolowo-interwencyjnego: mł. asp. Krzysztofa Lamańskiego i sierż. Łukasza Michalczyka. Przekazane przez nich informacje na czym polega ich służba oraz ich podopiecznych czworonogów, bardzo zaciekawiły młodych ludzi.



Mł. asp. Dariusz Filipczak i sierż. sztab. Łukasz Gamrat z wydziału prewencji zaprezentowali uczniom wyposażenie policjantów do służby, w tym specjalistyczne kamizelki oraz broń. Zaznajomili uczniów z zasadami i przypadkami stosowania przez policjantów środków przymusu bezpośredniego. Odpowiadali im też na pytania dotyczące zagadnień strzeleckich.



Policjant Zespołu do spraw nieletnich i patologii asp. sztab. Jacek Piątkowski zainteresował uczestników strukturą policji, rodzajami umundurowania i policyjnymi stopniami. Omówił także na czym polegają demoralizacja i czyny karalne popełniane przez osoby nieletnie. Radził młodzieży, aby nie wchodziła w konflikt z prawem i wystrzegała się zagrożeń. Jako przykład niewłaściwych wyborów zaprezentował uczniom film pt. "Domówka".



Na czym polega prowadzenie polityki medialnej w policji? Tego uczestnicy dowiedzieli się od oficera prasowego st. asp. Izabelli Drobnieckiej. Omówiła ona przepisy, które regulują obowiązek informowania opinii publicznej o działaniach prowadzonych przez policję. Młodzież miała okazję poznać zasady powstawania informacji do mediów, a nawet samemu poćwiczyć napisanie notki prasowej.



Sierż. sztab. Magdalena Matuszak i sierż. Tomasz Okulski pokazali sprzęt, jakim dysponuje inowrocławski wydział ruchu drogowego. Mundurowi opowiedzieli o zakresie swoich zadań w służbie i o tym, jak jeździć bezpiecznie. Młodzież mogła obejrzeć samochód ze specjalnym wyposażeniem, który posiada inowrocławska "drogówka".



Dalsze zajęcia poprowadził asp. sztab. Bogusław Domagała - policyjny technik kryminalistyki. Młodzież dowiedziała się, że każdy człowiek w danym miejscu pozostawia dziesiątki śladów, które często niewidoczne gołym okiem, są możliwe do ujawnienia dzięki pewnym metodom i środkom. Wizyta zaś w pracowni kryminalistycznej, pokazała uczniom jak działa urządzenie AFIS czyli Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej.



Naczelnik wydziału patrolowo-interwencyjnego nadkom. Piotr Kujawa, mający spore doświadczenie w zabezpieczaniu imprez masowych, opowiedział młodzieży właśnie o tym zagadnieniu. Omówił zadania policjantów na tego typu imprezach, ale też o postępowaniu uczestników, którzy nie zawsze zachowują się zgodnie z prawem. Zapoznał też słuchaczy ze sprzętem, który policja wykorzystuje podczas zabezpieczeń.

#cytat#
Organizowanie Dnia Przedsiębiorczości ma za zadanie pomóc młodym osobom podjąć decyzję o dalszej drodze edukacji i wyborze zawodu. Ponadto ma też zweryfikować wyobrażenia o danym zawodzie i predyspozycjach niezbędnych do jego wykonywania. Odbyta "praktyka" młodzieży w inowrocławskiej komendzie przyniosła im walory typowo poznawcze. Zaciekawiła też różnorodnością zadań wykonywanych zarówno przez policjantów, jak i pracowników tej mundurowej formacji.

st. asp. Izabella Drobniecka#end#