Jak już informowaliśmy, parlamentarzysta wystąpił do Ministerstwa Środowiska z interwencją na wniosek grupy mieszkańców Kruszwicy oraz Józefa Drzazgowskiego, działacza Stowarzyszenia Ochrony Środowiska Naturalnego "Przyjezierze". W swoi wystąpieniu zwrócił uwagę i zaniepokojenie mazistymi osadami i zanieczyszczeniami przemieszczającymi się z odkrywki węgla brunatnego do jeziora Gopło.

W odpowiedzi minister Janusz Ostapiuk poinformował Krzysztofa Brejzę, iż Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w swoim wykazie prac zaplanowanych na 2015 rok uwzględnił w drugim kwartale tego roku kontrolę wraz z pobieraniem próbek z Kopalni Węgla Brunatnego Konin na terenie odkrywki Tomisławice.

Dodatkowo w tym roku delegatura WIOŚ w Koninie rozpoczęła prowadzenie monitoringu rzek Pichna i Noteć w ramach monitoringu badawczego. Będzie on prowadzony przez cały rok z częstotliwością raz na miesiąc dla elementów fizyk-chemicznych oraz raz (pobór w okresie lata) dla elementów biologicznych (fitobentos, makrofity, zoobentos).

Zdaniem posła powyższe działania powinny być stałym elementem nadzoru ze strony służb ochrony środowiska, a stan i parametry wód pokopalnianych wpływających do Gopła i połączonych z systemem zasilającym to jezioro powinny podlegać szczególnej kontroli. [IO]