Licealiści mieli do wyboru rozprawkę "Wola człowieka, czy niekontrolowane siły decydują o losie ludzkim?" na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa albo analizę wiersza "Ta jedna sztuka" Elizabeth Bishop. Uczniowie techników natomiast musieli zmierzyć się z opowiadaniem "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa w kontekście wykorzystywania władzy absolutnej, lub przedstawić obraz matki na podstawie "Dziadów" Adama Mickiewicza i "Ziela na kraterze" Melchiora Wańkowicza.



Jako pierwsi, godzinę przed czasem wyszli Bartłomiej Kowal i Kamil Balcerek z III LO.

- Poszło łatwo. Obstawialiśmy "Lalkę". Z maturą ustną będzie już większy problem. Będziemy losować jedno ze stu pytań, to będzie ciężki orzech do zgryzienia. Ale skoro jesteśmy pierwszym rocznikiem, to może nie będzie aż takie trudne - mówią maturzyści.

Nie dla wszystkich 170 minut było wystarczające. - Z czasem było na styk, ale się wyrobiłam. Jutro matematyka... Stresuję się, ale myślę, że będzie ok - przyznała Klaudia Chytrowska z "Królówki.

W tym roku absolwenci liceów ogólnokształcących przystępują do matury według nowych zasad. Obowiązkowo muszą przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub - w przypadku języka obcego nowożytnego - rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Inaczej wyglądać też będzie ustny egzamin z "polaka". Zamiast prezentacji przygotowywanej podczas roku szkolnego, trzeba będzie odpowiedzieć przed komisją na jedno, wylosowane pytanie z... całego zakresu wiedzy ze szkoły średniej. Tego właśnie punktu obawiają się najbardziej licealiści. Aby zdać maturę należy zdobyć co najmniej 30 procent punktów możliwych do uzyskania. Wyniki mają być znane 30 czerwca, a sesja poprawkowa odbędzie się pod koniec sierpnia.

Tzw. stara matura, którą zdawali jeszcze obecni trzydziestolatkowie sporo różniła się od tej współczesnej. Zamiast testów z języka polskiego należało napisać rozległe wypracowanie na jeden z trzech tematów. Sprawdzali je nauczyciele z tej samej szkoły. Niegdyś podczas pisania matury można było swobodnie jeść kanapki, popijać napoje i w dowolnym czasie skorzystać z toalety. Obecnie podczas egzaminów można korzystać z prostego kalkulatora lub słownika ortograficznego, ale np. nie można przynieść ze sobą swojej ulubionej maskotki. [MP]