Pierwszą propozycją zaczerpniętą z zasobów Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej był film Roberta Glińskiego pt. "Cześć Tereska", mówiący o problemach dorastania i wykluczenia społecznego młodzieży z trudnych środowisk społecznych. Podczas spotkania uczniowie debatowali nad problemami poruszonymi w filmie.



Szczególną uwagę poświęcono zagadnieniu "Czy człowiek staje się okrutny, kiedy jest nieszczęśliwy?". W wyniku ożywionej dyskusji uczestnicy doszli do wniosku, że nie każdy człowiek nieszczęśliwy musi być zły. Podkreślali też konieczność intensyfikacji różnorodnej pomocy niesionej wykluczonej społecznie młodzieży, by poprawić jej los oraz uchronić przed przemocą i agresją. Dyskutanci zgodzili się z tym ,że przez pracę w wolontariacie i zespołowe rozwiązywanie problemów uwrażliwiamy się społecznie i wzbogacamy swoje wnętrze. Stajemy się szczęśliwsi, gdy otwieramy się na potrzeby innych ludzi skrzywdzonych przez los.

W szkolnym DKF-ie wkrótce przedstawiane będą kolejne filmy. Towarzyszyć im będą wspólne rozważania na ważkie tematy bliskie współczesnej młodzieży. [IO]