Koncert odbędzie się w sobotę, 23 maja w kościele pw. Świętej Królowej Jadwigi. Przyświeca mu hasło "To, co dawne, minęło, a nie wszystko stało się nowe".

Swój dorobek artystyczny zaprezentują zespoły muzyki dawnej: "Concentus" i "Flauti Canto" działające przy Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy pod kierownictwem artystycznym Patrycji Cywińskiej-Gackiej. Wykonawcy występujący w strojach z epoki zaprezentują utwory sakralne i świeckie kompozytorów polskich i innych europejskich od XV do XVIII wieku.

Zespół Concentus powstał w 2007 r. jako chór dziewczęcy. Od 2011 r. składa się z chóru mieszanego oraz zespołu instrumentów dawnych (flety, gitara, lutnia i klawesyn). Zdobył wiele nagród, m.in.: Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta Bydgoszczy na XXXIV Międzynarodowych Spotkaniach Muzykującej Młodzieży Bydgoskie Impresje Muzyczne, II miejsce na III Ogólnopolskim Konkursie Chóralnym im. Wacława z Szamotuł, Srebrny Dyplom na X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie. Uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym w Ohrid (Macedonia), Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym w Bad Arolsen (Niemcy), Międzynarodowych Dniach Muzyki w Berlinie. Zespół Flauti Canto wyodrębnił się w 2014 r. z grupy wokalno-instrumentalnej Concentus. Wykonuje utwory średniowieczne i renesansowe. Zajął I miejsce na III Wojewódzkim Konkursie Młodych Instrumentalistów „Wszystko Gra” oraz otrzymał nagrodę za udany debiut na festiwalu Schola Cantorum 2014 w Kaliszu.

Fundusze z koncertu zostaną przeznaczone na rehabilitację 4-letniego Patryka Hulisza, chorującego na dystrofię mięśniową typu Duchenne’a, szybko postępującą i nieuleczalną chorobę, powodującą rozpad mięśni i uniemożliwiającą samodzielne poruszanie się. Patronat nad tym wydarzeniem objęła Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", której program zainicjował śp. prof. Zbigniew Religa, a jej działalność wspierają m.in. Beata Tyszkiewicz i Anna Popek. Organizatorami wydarzenia są rąbińska oraz Justyna Majewska. Koncert rozpocznie się po mszy świętej o godz. 18.00. [IO]