Temat tegorocznego zlotu brzmiał "Such an Honour". W zlocie wzięło udział ponad 2300 skautów z dwudziestu krajów m.in. z Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, USA, Kanady, Niemiec, Czech, Szwajcarii i Polski oraz wielu innych.

Reprezentacja Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP wyruszyła do Nysy już w środę, 20 maja wieczorem, by nad ranem kolejnego dnia być gotową do przeżycia niezapomnianej przygody. Chorągiew Kujawsko-Pomorska ZHP reprezentowana była przez 65 harcerek i harcerzy oraz instruktorów, w tym pięć patroli z hufców: Inowrocław, Grudziądz, Świecie-Powiat, Chełmża i Nowe Miasto Lubawskie oraz trzech instruktorów z hufców Toruń i Grudziądz, będących IST (ang. International Service Team), czyli pełniących służbę podczas zlotu. #cytat#
Wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia, umiejętności i przyjaźnie. Sprawdziliśmy i podszkoliliśmy swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Nauczyliśmy się wielu słów także w innych językach. Dzięki poznanym ludziom mogliśmy doświadczyć skautingu, którego jesteśmy częścią, poczuć braterstwo, które łączy nas wszystkich, mimo, że pochodzimy z innych krajów.

hm. Anna Adamczyk#end# Hufiec Inowrocław reprezentowali harcerze i harcerki z 38 DSH „Wędrowcy” im. Olgi Małkowskiej z drużynową Anną Adamczyk i członkowie Harcerskiego Klubu Łączności „Ferryt” z dh. Marcinem Lewandowskim. Inowrocław łącznie reprezentowało 20 harcerzy z dwóch środowisk harcerskich inowrocławskiego hufca. Udział inowrocławskich harcerzy w InterCampie był elementem realizowanego projektu pn. "Sportowe harcowanie - edycja I", który dofinansowany został przez lokalne samorządy.

Czwartek i piątek upłynęły patrolom i ich patrolowym na rozstawianiu namiotów oraz poznawaniu terenu zlotu i subcampu, ozdabianiu go, pierwszych spacerach po Nysie i okolicach oraz rozmowach z uczestnikami i kadrą zlotu. Piątek zakończył się występem nyskiego zespołu „The Cranes”. W sobotę rano odbyła się ceremonia otwarcia, na którą wszystkich uczestników zlotu przyprowadził do fortu sam Napoleon Bonaparte. To z jego rozkazu ten fort został wybudowany. Po oficjalnym rozpoczęciu zlotu patrole udały się na wędrówkę. W Nysie czekały na nich zadania, które pozwoliły im na podróżowanie w czasie do czterech różnych epok historycznych i poznanie tego miasta w czasach średniowiecza, jako Księstwo Nyskie, w czasach Napoleona Bonaparte oraz współcześnie. Wieczorem mieliśmy okazję posłuchać koncertu zespołu „Wszyscy byliśmy harcerzami”.

Niedziela nie była uboższa w atrakcje. Tym razem na nasze patrole czekało wiele zajęć na terenie zlotu. Były one bardzo różnorodne - od wypalania w drewnie, pisania piórem, szycia sakiewek i strzelania z łuku, przez bitwę poduszkami, rzut podkową, wiązanie węzłów, na pieczeniu chleba i wizycie w skautowym muzeum kończąc. Późnym popołudniem odbył się także food festiwal, podczas którego uczestnicy mieli szansę skosztować jedzenia z różnych krajów. Przysmaki, które przygotowały patrole z naszej chorągwi cieszyły się ogromną popularnością.

Wieczorem harcerki i harcerze wraz ze skautami zgromadzili się przy wspólnym ognisku w swoim subcampie. W poniedziałek spotkaliśmy się wszyscy razem na ceremonii zamknięcia zlotu. Flaga InterCampu została przekazana reprezentantom Czech, bo to tam będzie odbywał się zlot InterCamp w 2016 roku. Podczas zlotu dodatkowo można było wziąć udział w zajęciach z łączności krótkofalowej przygotowanych przez Harcerski Klub Łączności „Ferryt” z Hufca Inowrocław oraz w grze terenowej geocaching.

Przyszłoroczny InterCamp odbędzie się w Czechach. Inowrocławscy harcerze także planują tam być. [IO]