Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o samorządzie powiatowym w której dał możliwość wszystkim miastom liczącym powyżej 70 tysięcy mieszkańców składania wniosków do Rady Ministrów o nadanie im praw tzw. powiatu grodzkiego. Od marca w Senacie trwały prace nad nadaniem wyżej wymienionych uprawnień trzem miastom – stolicom byłych województw, które 20 lat temu zrezygnowały z nich, chodzi o Piłę, Ciechanów i Sieradz.

Na wiadomość o tym, prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza podjął działania lobbingowe w celu rozszerzenia zakresu oddziaływania ustawy o wszystkie miasta, które liczą albo powyżej 50 000 mieszkańców albo też powyżej 70 000 mieszkańców. 10 czerwca włodarz uczestniczył w posiedzeniu dwóch senackich komisji, w trakcie których zaapelował do senatorów o pomoc. W tej sprawie odbyło się kilkanaście spotkań w parlamencie zorganizowanych przez inowrocławskiego posła Krzysztofa Brejzę. Wsparcia udzielił też senator Jan Rulewski, który zdecydował się razem z Piotrem Zientarskim zgłosić poprawkę do ustawy, która rozszerza jej zakres oddziaływania na wszystkie miasta liczące więcej niż 70 tysięcy mieszkańców.

W miniony piątek Senat przyjął poprawkę a następnie całą ustawę. Za głosowało 51, przeciw 2, wstrzymało się 27. Zgodnie z obowiązującym porządkiem prawnym uchwalona przez Senat ustawa aby mogła wejść w życie musi być jeszcze przyjęta przez Sejm, a następnie podpisana przez Prezydenta RP.

Jeżeli zaproponowane przez Senat rozwiązanie wejdzie w życie to miasto Inowrocław będzie mogło złożyć wniosek do Rady Ministrów o nadanie mu charakteru powiatu miejskiego. Jeżeli po konsultacjach, Rada Ministrów wyda w tej sprawie stosowne rozporządzenie to wówczas Prezydent wraz z Radą Miasta będą odpowiadali m.in. za utrzymanie wszystkich ulic w mieście, publicznych szkół ponadgimnazjalnych, wydawanie pozwoleń na budowę i prawa jazdy, rejestrację pojazdów itp. Zwiększy się również budżet miasta.

- Ubiegamy się po prostu o to co nam kiedyś zabrano aby usprawnić obsługę mieszkańców i zapewnić szybszy rozwój miasta i regionu – mówi prezydent miasta Ryszard Brejza.

W tej sytuacji okoliczne gminy będą wówczas tworzyły osobny powiat ziemski. Inowrocław miał status miasta wyłączonego z powiatu przed II wojną światową jak i później, do 1975 roku. [IO]