Pierwszy z obozów rozpoczął się 6 lipca w Harcerskim Ośrodku Obozowym w Pólku koło Koronowa i trwał tydzień. Uczestniczyły w nim zuchy i harcerze z drużyn w Jaksicach, Złotnikach Kujawskich, Inowrocławia i Kruszwicy. Na obozie wypoczywało 61 harcerzy wraz z komendantką obozu hm. Bernadetą Kołodziejską i wychowawcami pwd. Sylwią Polanisz, phm. Izabelą Ratajczyk, hm. Aleksandrą Długosz i phm. Marcinem Lewandowskim. Obóz upłynął harcerzom pod hasłem wody. Uczestniczyli oni w rejsie katamaranem po Zalewie Koronowskim, spływie kajakowym, częstych kąpielach w jeziorze, grach i zabawach terenowych. Podczas obozu odbyło się również przyrzeczenie harcerskie i przypięcie do munduru krzyży harcerskich nowym członkom ZHP.



Równolegle z trwającym obozem w Pólku 10 lipca kolejna grupa harcerzy wyjechała do Harcerskiej Bazy Obozowej w Cichem koło Brodnicy. Tematem obozu w Cichem była rycerskość. Śladami zamków rycerskich podążali harcerze ze 161 DH „Młode Wilki” , GZ „Dzielne Orliki”, 10 DH „Mątwa” i 123 DH „Szare Szeregi” – wszystkie drużyny z Inowrocławia. Komendantem obozu był druh Jarosław Bosiacki, a funkcję wychowawców pełniły druhny Anna Butryn, Katarzyna Skibińska, Bogumiła Rotmańska i Marzena Olejniczak. W ciągu 7 dni obozu harcerze zwiedzili gród w Foluszku, wyjechali na wycieczkę do Gniewu, pływali kajakami, poznawali historię Brodnicy i postaci z nią związanych.

Trzecim obozem organizowanym przez inowrocławskich harcerzy jest trwający właśnie obóz harcerzy starszych i wędrowników, który odbywa się w Pólku koło Koronowa. Wypoczywają na nim harcerze z Hufca ZHP Inowrocław i Golub-Dobrzyń. Wspólny wypoczynek organizowany jest już po raz trzeci. Harcerze starsi i wędrownicy jako starsza i bardziej doświadczona grupa obóz rozpoczęli od rozstawienia namiotów, zbudowania bramy obozowej i otoczenia obozowiska. W ciągu 11 dni obozu harcerze poznają tajniki pionierki obozowej. Uczestniczyli już w nocnej robinsonadzie, wypłynęli na całodzienny spływ kajakowy, zażywali kąpieli w jeziorze, pływali katamaranem, zorganizowali chrzty i śluby obozowe, i zabawy terenowe, a także koncert zespołu "Będzie dobrze". Do końca obozu harcerze wezmą jeszcze udział w festiwalu piosenki obozowej, zajęciach sportowych i nocnym apelu mundurowym. W obozie uczestniczą harcerze z 38 DSH „Wędrowcy” z Inowrocławia, 49 DSH im. Andrzeja Małkowskiego z Bachorc i 12 DW „Bagheera”. Funkcję komendanta obozu pełni phm. Tomasz Kaszuba (Hufiec Golub-Dobrzyń), kwatermistrza hm. Anna Adamczyk (Hufiec Inowrocław), oboźnego phm. Bartosz Beyger (Hufiec Golub-Dobrzyń), instruktor wspierający hm. Szymon Wiśniewski (Hufiec Golub-Dobrzyń), a wychowawców phm. Monika Ławińska (Hufiec Inowrocław), pwd. Dominika Sicińska, pwd. Magdalena Łakomiec, pwd. Anna Konczal (wszystkie Hufiec Golub-Dobrzyń).



Wszystkie przedsięwzięcia organizowane przez Hufiec ZHP Inowrocław podczas trwających wakacji letnich zostały wsparte przez gminę i miasto Inowrocław oraz fundację PKO. Inowrocławscy harcerze do końca wakacji wezmą udział w jeszcze kilku przedsięwzięciach organizowanych również przez GK ZHP. W sierpniu hufiec ZHP Inowrocław organizuje jedną z wędrówek podczas XIII Wędrowniczej Watry, a tydzień później zbuduje kawiarenkę "InoFalówka" podczas Zlotu Watra w Polku k. Koronowa. Ostatnie dni sierpnia przedstawiciele hufca wyjadą na IV Ogólnopolski Zlot Kadry do Gorzewa k. Włocławka. Do końca lata inowrocławskich harcerzy czeka zatem jeszcze wiele doświadczeń i harcerskich przygód. [IO]