Biało-czarna niema kinematografia

Współczesne filmy przesycone są efektami 3D i dopracowanym dźwiękiem, tak by widz czuł się jakby był wewnątrz obrazu. Coraz częściej jednak twórcy wracają do klasyki, by podnieść ważny temat.

Dzisiejsze produkcje filmowe znacznie różnią się od tych, które powstawały w pierwszej połowie XX wieku. Nie było całej rzeszy ludzi, które tworzyły film. Czasem jedna osoba musiała wcielić się w aktora, producenta i reżysera. W 1927 roku William Fox opatentował system optyczny zapisu dźwięku, dzięki czemu powstał pierwszy film dźwiękowy "Movieton". Wyobraźcie sobie oglądać współczesne filmy bez dialogów czy muzyki. Dla większości, mimo efektów, nie byłby on atrakcyjny. Dlaczego więc chętnie oglądamy pierwsze, stare filmy? Otóż istotą filmu niemego było opowiadanie historii. To obrazy następujące po sobie budowały napięcie, po którym następował przeważnie morał.

Wybitnym twórcą, który przenosił nas w swój świat był niewątpliwie Charlie Chaplin. Charakterystyczny chód, melonik oraz zbyt duże buty i wąsik. Sam był reżyserem i scenarzystą swoich filmów, sam tworzył do nich muzykę. Sławę zdobył dzięki takim tytułom jak "Włóczęga", "Brzdąc", "Dyktator" czy "Światła wielkiego miasta". Mimo, iż w jego czasach powstawały już filmy dźwiękowe, on przystawał przy swoim i wciąż kręcił kino nieme. Twierdził, że zniszczy to wyraz artystyczny, a sam sens filmu nie będzie już tak dobitny. Bardzo ważna była muzyka, którą sam komponował i to ona miała budować nastrój obrazu. Dzięki swojej kreacji stworzył postać legendę. W formie prześmiewczej ukazywał otaczającą go rzeczywistość oraz postaci. Jego komedie śmieszyły i moralizowały. Chaplin był osobą wyjątkowo upartą, dla wielu jest wciąż niedoścignionym wzorem. Raz nawet wziął udział w castingu na swojego sobowtóra i co dziwne nie wygrał.

Kino nieme dawało wiele możliwości, przede wszystkim własnej kreacji aktorskiej. Liczyła się mimika, charakterystyczne gesty, które odzwierciedlały uczucia. Muzyka zaś budowała nastrój. Priorytetem musiała być historia, która wprowadzała widza w głąb filmu.

Dzisiejsza kinematografia to nasycenie dźwiękiem, kolorem oraz efektami komputerowymi. Często zdarza się tak, że opowiadana historia schodzi na drugi plan. Przykładem może być tu film "Avatar" (2009) Jamesa Camerona - pierwszy w pełni trójwymiarowy film. Wstrząsnął on kinematografią i widzami, każdy szczegół jest dokładnie dopracowany, ilość efektów naprawdę robi wrażenie. Jednak sama historia, rodem z bajki Disneya - "Pocahontas", niestety nie powala.

Współcześni twórcy często jednak wracają do korzeni początków filmu. Powstają czarno-białe obrazy, które zachwycają. I tutaj śmiało można napisać o filmach takich jak "Rewers" (reż. Borys Lankosz), czy "Ida" (reż. Paweł Pawlikowski). Filmy w swojej prostocie mają pokazywać problemy i to obraz i opowiadana historia jest najważniejsza.

Są tacy, którzy wolą przesycone efektami kino współczesne i tacy, którzy preferują kino minimalistyczne. Warto jednak pamiętać od czego to wszystko się zaczęło i to, że wielu dzisiejszych twórców wraca do klasyki i często w ich filmach można zobaczyć odwołania do sztandarowych filmów początku światowej kinematografii. [DD]

Od jutra w kinie Kinomax

CHEMIA
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o niezwykłej miłości dwójki młodych ludzi balansujących na granicy życia i śmierci, miłości i szaleństwa. To opowieść o niezwykłym uczuciu, dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. O miłości silniejszej niż strach. O tym, że warto kochać tak, jakby jutra miało nie być. Film powstał na kanwie wydarzeń z życia Magdy Prokopowicz, założycielki Fundacji Rak'n'Roll. Dramat, Polska, 105 min.
codziennie o godz. 16:30, 19:30 i 21:30

PANIE DULSKIE
Do Melanii (Maja Ostaszewska), wnuczki pani Dulskiej (Krystyna Janda), przyjeżdża Rainer Dulsky, profesor psychiatrii ze Szwajcarii. Czuje że ma coś wspólnego z kamienicą, w której mieszkają Dulscy. Zaintrygowana historią rodu Melania, reżyserka filmowa, przyłącza się do jego poszukiwań. Komedia, Polska, 90 min.
codziennie o godz. 16:00

PRAKTYKANT
Robert De Niro gra w filmie Bena Whittakera, 70-letniego wdowca, który odkrył, że emerytura nie jest wcale taka wspaniała. Dlatego wykorzystuje nadarzającą się okazję, aby wrócić do aktywnego życia i zatrudnia się jako starszy stażysta w redakcji strony internetowej poświęconej modzie, założonej i prowadzonej przez Jules Ostin (Anne Hathaway). Komedia, USA, 120 min.
codziennie o godz. 20:00, w weekend o 12:00 i 20:00

KRÓL ŻYCIA
Głównego bohatera wszystko denerwuje. Złośliwy dla żony, niecierpliwy dla córki, prawie nie ma czasu dla swego starego ojca. Któregoś dnia ulega groźnemu wypadkowi. W wyniku niespodziewanych zdarzeń porzuca swoje dotychczasowe życie, by na nowo odkryć żonę, córkę i otaczający go świat. Zaczyna być szczęśliwy i dostrzegać ludzi i rzeczy, które przecież ciągle go otaczały. Podobno szczęście jest zaraźliwe... Komedia, Polska, 100 min.
codziennie o godz. 18:00

EVEREST
Film opowiada historię grupy ośmiorga himalaistów, którzy pod przewodnictwem Roba Halla próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Walka ze śmiertelnym zimnem, nawałnicami śnieżnymi, walka o tlen i przetrwanie. "Everest" to film o granicach ludzkiej wytrzymałości - fizycznej i psychicznej. Dramat / Thriller/ Przygodowy, USA, 120 min
codziennie o godz. 18:30 (3D) i 14:15 (2D)

HOTEL TRANSYLWANIA 2
Hotel Transylwania przeszedł kilka zmian od wizyty Jonathana. Hotel jest otwarty dla ludzi. Mavis i Johnny mają syna o imieniu Dennis, który nie pokazuje żadnych oznak bycia wampirem i dlatego Drakula martwi się. Kiedy Mavis i Johnny udają się z wizytą do rodziców Jonathana, Drakula wzywa swoich przyjaciół aby stworzyć dla Dennisa obóz szkolenia potworów. W tym samym czasie, Vlad ojciec Drakuli przybywa do hotelu, i dowiaduje się że jego prawnuk nie jest czystej krwi wampirem i że Hotel Transylwania przyjmuje teraz ludzi... Animacja / Familijny
codziennie o godz. 15:30 (3D) i 17:30 (3D),
w weekend o godz. 11:15 i 15:30 (2D), 13:30 i 17:30 (3D)


LEGEND
Oparta na faktach opowieść o narodzinach i upadku gangsterskiego imperium braci bliźniaków Rona i Reggie'go Kray, którzy w barwnych latach 60-tych terroryzowali Londyn. W walce o miejsce na szczycie byli zawsze bezlitośni i nierozłączni, ich brutalność przeszła do legendy. Jednak gdy pojawiły się wielkie pieniądze, władza i kobiety, ich drogi zaczęły się rozchodzić. Pojawiły się odmienne pomysły na prowadzenie „biznesu”, a w konsekwencji konflikty, na które tylko czekali ich wrogowie. Biograficzny / Gangsterski
codziennie o godz. 21:00, w weekend o godz. 11:30 i 21:00

HUGO I ŁOWCY DUCHÓW
Jedenastoletni Tom panicznie boi się duchów. Jednak pewnego dnia w piwnicy swego domu spotyka galaretowatego zielonego duszka o imieniu Hugo. Dziwaczny stworek bardzo chciałby być straszny, ale średnio mu to wychodzi, bo jest poczciwym fajtłapą. Nieborak musiał opuścić dom, gdzie wcześniej próbował straszyć, gdyż rozpanoszył się tam starożytny duch zimna. Intruz stanowi zagrożenie dla całego miasta, które wkrótce może stać się wielką bryłą lodu. Jedynym sposobem na powstrzymanie bestii jest współpraca z Leokadią Parzydło – nieustraszoną funkcjonariuszką tajnej agencji profesjonalnych łowców duchów, która chroni świat przed złymi mocami. Tom, Hugo i Leokadia stworzą drużynę, jakiej nie widział świat... i zaświaty. FANTASY / FAMILIJNY
codziennie o godz. 14.00