Organizatorka przedsięwzięcia, Justyna Chęsy, podobne warsztaty do tej pory przeprowadzała we włoskiej miejscowości Novafeltria.

- W tym małym miasteczku, w Novafeltria, gdzie kurs też jest organizowany, są grupy studentów, którzy też wystawiają opery. We Włoszech w każdym, nawet małym miasteczku jest teatr operowy, więc ta tradycja jest zupełnie inna. Nie wiem, jak to by się przyjęło u nas, ale może Inowrocław stanie się miastem, gdzie zaczniemy coś, czego w Polsce jeszcze nie ma - mówi Justyna Chęsy, obecnie wykładowca fortepianu ogólnego oraz akompaniatorka/vocal coach na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Studenci podczas warsztatów uczą się m.in. Techniki Alexandra, która, mówiąc w skrócie, uczy umiejętności rozluźniania poszczególnych części swojego ciała, dzięki czemu np. śpiewacy operowi mogą w pełni wykorzystać swoje umiejętności.

- Obserwujemy siebie i zauważamy, co robimy niepotrzebnie, nadmiernie, że w jakiś sposób niszczymy siebie, lub swoje możliwości. Nie chodzi o to, żebym nosiła "pajączek", aby siedzieć prosto, tylko chodzi o to, żeby zobaczyć w jaki sposób się usztywniam i spinam, że nie potrafię siedzieć prosto - mówi Magdalena Kędzior, nauczycielka Techniki Alexandra.

#cytat#Bardzo mi miło jest być w Polsce. Bardzo podoba mi się Inowrocław. Lubię pracować z Polakami, bo widzę, że jest taka potrzeba, że studentom brakuje tego rodzaju pracy.

Ubaldo Fabbri
pianista, akompaniator na fortepianie, nauczyciel „Dykcji włoskiej w śpiewie” w Konserwatorium „G. Rossini” w Pesaro, współpracował m.in. z Luciano Pavarottim#end#

#okno#W XVIII wieku we Włoszech zdarzało się, że publiczność wyrażała swoje niezadowolenie w stosunku do śpiewaków operowych, rzucając na scenę martwymi kotami.#end# W warsztatach uczestniczy łącznie siedem osób. Sześć z nich pochodzi z Polski, a jedna z Chin. Zwieńczeniem zajęć będzie koncert muzyki włoskiej, który odbędzie się w Sali Kryształowej Solanki Medical Spa 9 lutego o godz. 19.30. [MJ]