W pierwszym miesiącu wakacji, w rejonie Inowrocławia odnotowano dwa dni upalne tj. takie, z temperaturą powyżej 30°C, pięć dni z temperaturą powyżej 29°C oraz 12 dni gorących z temperaturą powyżej 25°C. Najwyższa maksymalna temperatura powietrza wystąpiła w dniu 11 lipca i wyniosła 32,9°C. Nie jest to jednak najwyższa maksymalna temperatura, jaką odnotowano w naszym mieście. W latach poprzednich termometry pokazywały nawet 37 stopni, jak to miało miejsce 10 sierpnia 1992 r. oraz 21 lipca 1998 r.

- Średnia miesięczna temperatura powietrza w rejonie Inowrocławia wyniosła w tym roku 19,5°C i była zbliżona do średniej miesięcznej, wieloletniej temperatury powietrza w lipcu. Liczba dni gorących była zbliżona do średniej wieloletniej liczby takich dni w lipcu, w analizowanym rejonie - tłumaczy Przemysław Mager, starszy specjalista ds. Opinii i Ekspertyz Meteorologicznych z IMGW Zespołu w Poznaniu.

Jak się okazuje lipiec należał do miesięcy bardzo wilgotnych. Przeciętnie, w lipcu w naszym rejonie występuje 14 dni z opadami, a w tym roku takich dni było aż 27. Przekłada się to na miesięczną sumę opadów atmosferycznych w wysokości około 148mm (1 mm opadu = 1 l wody na 1m2 powierzchni), co stanowi 183% średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Najwięcej opadów w rejonie Inowrocławia zanotowano dnia 13 lipca i było to 57 mm, co stanowiło 70% miesięcznej normy opadów.

- Tak wysokie dobowe sumy opadów atmosferycznych zdarzają się mniej więcej raz na 9 lat. Także w dniu następnym - 14 lipca dobowa suma opadów była wysoka i wyniosła ok. 26 mm. Tak więc, w ciągu tych dwóch dni spadło nieco ponad 100% średniej miesięcznej, wieloletniej sumy opadów atmosferycznych - wyjaśnia Przemysław Mager. Tak wysokie dobowe i miesięczne sumy opadów atmosferycznych zdarzają się raz na kilka lub kilkanaście lat. W naszych warunkach klimatycznych występują najczęściej właśnie w miesiącach letnich - dodaje.

Rekordowa suma opadów atmosferycznych w rejonie Inowrocławia miała miejsce w czerwcu 1980 roku, gdzie ich miesięczna suma wyniosła około 258 mm. Tego samego roku, w lipcu suma ta wyniosła 190 mm. Oznacza to, że w ciągu tych dwóch miesięcy spadło 88% rocznej normy opadów dla tego rejonu. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu 1961 roku miesięczna suma opadów wyniosła około 191 mm. #okno#A jak pogodowo zapowiada się druga połowa wakacji? Co z tymi, którzy zaplanowali swój wypoczynek w sierpniu? Synoptycy zapowiadają, że osoby spędzające urlop w Inowrocławiu mogą liczyć na ciepłe dni, ale bez fali upałów.#end#
- W pierwszej połowie sierpnia temperatura maksymalna 22-26 stopni, przejściowo kilka dni z temperaturą 28-30 stopni. Za sprawą przemieszczających się nad regionem frontów atmosferycznych okresami pojawiać będą się przelotne opady deszczu i burze - zapowiada dyżurny synoptyk IMGW Zespół w Poznaniu, Przemysław Szrama. Nadmorskie miejscowości też nie będą rozpieszczać nas pogodą. Prognozuje się, że przeważać tam będą przelotne opady deszczu z temperaturą 19-25 stopni. Wczasowiczów, którzy wybierają się w góry czeka natomiast pogoda w kratkę. W Tatrach 26-29 stopni, ale mogą zdarzyć się dni ze spadkiem temperatury do 22 stopni. W Sudetach 20-27 stopni. Zapowiadają się tam również o wiele chłodniejsze poranki z temperaturą 9-15 stopni. [AJ]