Tytułowe sześć pytań zostało stworzonych z inicjatywy grupy młodzieży, która chce poznać opinię znanych osób w Inowrocławiu na temat rynku pracy oraz przedsiębiorczości. Zdobytymi informacjami, dzięki pomocy MCK chcą się podzielić z inowrocławską młodzieżą. Ostatnio przedstawiliśmy odpowiedzi udzielone przez prezydenta miasta, kolejnym rozmówcą jest Aleksander Filipiak, koszykarz KSK Noteci Inowrocław. #cytat#
Moim zdaniem rynek pracy w Inowrocławiu zarówno dla młodych, jak i tych starszych jest bardzo zawężony. Młodzież w naszym mieście często musi podejmować prace niekoniecznie związane z ich wykształceniem, wyobrażeniem i wymaganiami finansowymi.

Aleksander Filipiak#end# Jak Pana zdaniem wygląda inowrocławski rynek pracy pod kątem możliwości podjęcia pracy dla młodych ludzi?

Aleksander Filipiak: Moim zdaniem rynek pracy w Inowrocławiu zarówno dla młodych, jak i tych starszych jest bardzo zawężony. Dzisiejszy pracodawca chciałby zatrudnić pracownika z kilkuletnim doświadczeniem w wieku dwudziestu paru lat, co wiemy jest trudną rzeczą bo gdzieś jednak to doświadczenie zawodowe najpierw trzeba zdobyć. Młodzież w naszym mieście często musi podejmować prace niekoniecznie związane z ich wykształceniem, wyobrażeniem i wymaganiami finansowymi.

Jaki według Pana jest najlepszy sposób na podjęcie pierwszej pracy?

A.F.: Bardzo fajne, na przykładzie studenta/ucznia technikum bądź szkoły zawodowej, jest podjęcie pierwszej pracy w miejscu odbywania praktyk studenckich, jednak wiadomo, że nie zawsze się to udaje.

Jakie zna Pan poza szkolne formy rozwoju edukacyjno-zawodowego oraz która z nich jest Pana zdaniem najlepsza?

A.F.: Na myśl przychodzą mi różnego rodzaju kursy oraz szkolenia, te płatne i bezpłatne, w których uczestniczymy osobiście bądź, które odbywamy przez Internet. Ja zdecydowanie jestem za wszelkimi kursami w których uczestniczy się osobiście, mogę z bliska poznać działanie jakiejś maszyny, wysłuchać osoby prowadzącej i lepiej zrozumieć daną tematykę.

Wyjechać za granicę, czy nie?

A.F.: Jeśli jest możliwość i zapewnienie dobrej pracy w dobrych warunkach i nie jedziemy tak na prawdę w "ciemno" to myślę, że nie ma co się zastanawiać nad wyjazdem, czy to za granicę, czy do innego miasta.

Jakie zawody Pana zdaniem mają przyszłość na rynku pracy?

A.F.: Fizjoterapeuci, wiem to po sobie, że zawsze będą potrzebni, poza tym myślę, że doradcy finansowi, ponieważ większość Polaków nadal nie wie co i w jaki sposób robić ze swoimi pieniędzmi. Na pewno o przyszłość nie będą również musieli się martwić wykwalifikowani inżynierowie bardzo dobrze znający się na tematyce którą ukończyli na studiach.

Czy w Inowrocławiu warto otworzyć własny biznes?

A.F.: Własny biznes zawsze warto otworzyć, jednak trzeba mieć na prawdę dobry pomysł, by za parę miesięcy owego biznesu nie zwinąć. Tym bardziej sprawa ma się do takich miast jak Inowrocław, które mają bardzo specyficzny rynek konsumencki. Jeśli jednak ma się dobry pomysł, to i w takim mieście jak Inowrocław jest się w stanie funkcjonować i rozwijać na przyzwoitym poziomie.

[IO]